Mason’s Creamery 4 Aralık başlayan kış için tam zamanlı ramen dükkanı dönüşür

Mason’s Creamery slurps için kepçe ticareti olduğunu.

Popüler Ohio City dondurma dükkanı bir kez daha Çarşamba, Aralık 4 başlayan kış için bir ramen dükkanı dönüşür. Şirket, geçişe hazırlanmak için hafta sonu sezonun son kepçesini servis etti.

Bir kez onun kadar ve çalışan, ramen uzmanları üç çeşit bulacaksınız: domuz tonkotsu, tavuk shio ve mantar bazlı sebze suyu. Kaseler 13 $ ve erişte ile yüklü gelir ve yumuşak haşlanmış yumurta da dahil olmak üzere çeşitli topingler ile süslenmiş. Vegan ve glütensiz seçenekler de vardır.

Mason Creamery’nin bölgedeki en iyi eriştelerden bazılarına hizmet eden itibarı, dükkan ara sıra ramen pop-up’ları yapmaya başladığında birkaç yıl öncesine dayanıyor. 700 metrekarelik dükkanın büyüklüğü, ancak, zor Qin ve ortağı Jesse Mason talebi karşılamak için yaptı.

Qin, “Ramen pop-up’ları eğlenceli ve enerji doluydu, fakat bir iki saat içinde ramen’den çıkmış olurduk ve çoğu zaman insanlar sıraya girmediği sürece herkese hizmet edebilmek gerçekten zordu.” diyor.

Geçen yıl, zanaatkar dondurma işlerini buza koymak anlamına gelse de kış için tam zamanlı ramen yapmaya karar verdiler. Fikir bir başarı, müşterilerinin yepyeni bir dizi işlerini tanıtan oldu.

“Bazı insanlar sadece bir tatlı diş yok ve mason’s Creamery için dondurma şeklinde gelip olmazdı,” diyor.

Qin hem ramen hem de dondurma servis edebilmek isterdim diyor olsa da, ama sadece her ikisini de yapmak için yeterli yer yok. Ama bu hala orada tatlı bir tedavi alamadım anlamına gelmez. Mason’s meyve çayları bir seçim ile birlikte asya ilham yumuşak hizmet tatlar gece bir çift sunacak. Ayrıca yeni tatlı fikirleriyle de çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir